ŠVAROS PER DAUG NEBUS

                       Pastaruoju metu daugiau dėmesio ir lėšų skiriama viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei, sportui ir sveikatinimui, bendruomeninei veiklai organizuoti ir kitoms, gyvenimo kokybę gerinančioms iniciatyvoms. Visada malonu pailsėti parke ant suolelio, pasigrožėti supančia gamta ar sportuoti tvarkingoje aplinkoje, bet dažnam nuotaiką sugadina aplinkoje besimėtančios nuorūkos, palikta tara nuo įvairiausių gėrimų ir kitos atliekos. Kodėl taip yra?

                      Savivaldybės informuoja, kad už švaros taisyklių pažeidimus Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytas įspėjimas arba10258015_639754926102376_2697423955513814646_o bauda iki dviejų tūkstančių litų, bet pažeidėjams dažniausiai yra skiriami įspėjimai. Atsakingi savivaldybių darbuotojai sugaišta daug laiko surašydami pažeidimų protokolus, o rezultatas – minimali bausmė – įspėjimas, kuris yra nepakankama priemonė sudrausminti įstatymo pažeidėjus ir užtikrinti tvarką bei švarą viešosiose vietose. Šį faktą akivaizdžiai patvirtina ir pavasario talkų metu surenkami didžiuliai kiekiai įvairiausių šiukšlių.

              Nuobaudos už švaros ir tvarkos pažeidimus skiriamos vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodekso 161 ir 1611 straipsniais. Minėtuose straipsniuose numatyta atsakomybė už savivaldybių tarybų patvirtintų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros bei atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus.

                       Antai, pastarąją žiemą šimtai šalies gyventojų buvo priversti gydytis įvairias traumas, patirtas dėl laiku nepabarstytų šaligatvių. Ieškinys teritorijas prižiūrinčioms įmonėms už patirtus sužalojimus yra įmanomas, bet jų nebuvo, todėl įmonės rimtesnių nuobaudų, neskaitant įspėjimų, nesulaukė.

                      Asmeniškai aš ir, manau, daugelis iš mūsų, mėgstame atostogų metu keliauti po Lietuvą, grožėtis jos nuostabia gamta. Ir kaip mes pasijuntame, kai miškuose, ant piliakalnių, šalia vandens telkinių, poilsiavietėse randame gausybę šiukšlių ne tik joms skirtuose vietose.

                           Kiekvienas žmogus turi prisidėti prie švarios gamtos išsaugojimo, nes gamta – mūsų namai.

                  Siekdamas, kad būtų užtikrinta švara ir tvarka viešosiose erdvėse bei užkardyti savivaldybių tarybų patvirtintų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių bei atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimai, pateikiau Seimui svarstyti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 161 ir 161¹ straipsnių pakeitimo įstatymą. Įstatymo projekte siūlau numatyti baudas nuo penkiasdešimt iki dviejų tūstančių litų. Manau, kad padidinta minimali nuobauda už švaros taisyklių nesilaikymą turės teigiamos įtakos, siekiant užtikrinti švarą ir tvarką viešosiose vietose.

                      Lietuva turi būti graži. Siekime užsibrėžto tikslo kartu.