Kaip seniūnaičius įtraukti į vietos savivaldą? 2014-02-24

Pradinis puslapis  »  Naujienos  »  Kaip seniūnaičius įtraukti į vietos savivaldą?
2014/02/24

Kaip seniūnaičius įtraukti į vietos savivaldą?

IMG_0625Vasario 21 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko konferencija „Vietos savivalda su seniūnaičiais!“, kurios metu buvo diskutuojama apie seniūnaičių veiklą vietos savivaldoje ir jų veiklos pokyčius. Konferenciją organizavo Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai, valstybės ir savivaldybių institucijų atstovai, seniūnai, seniūnaičiai, bendruomeninių organizacijų atstovai.

Konferencijos tikslas – plėsti gyventojų atstovavimą ir įtaką sprendžiant vietos klausimus, suaktyvinti gyvenamosios vietovės bendruomenių atstovų veiklą.

Pranešimus skaitė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė Virginija Baltraitienė, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto patarėjas, Mykolo Romerio universiteto docentas Algirdas Astrauskas, Seniūnaičių asociacijos pirmininkas Edmundas Jakubauskas, Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos pirmininkas Arimantas Račkauskas, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Jonas Samoška, Alytas rajono savivaldybės meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos narys Algirdas Vrubliauskas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas. Pasisakė kaimo ir miesto seniūnaičiai.

IMG_0622Išklausius pranešimus ir konferencijos dalyvių pasisakymus, Seimo narys Algis Strelčiūnas pasiūlė, kad „reikia svarstyti apie galimybę seniūnaitį rinkti rinkimuose kartu su savivaldybių tarybomis ketverių metų kadencijai”.

Šiuo metu seniūnaičiai renkami trejiems metams apklausos būdu, o seniūnaičio pareigas užima daugiausiai seniūnaitijos gyventojų parašų surinkęs kandidatas. Šis rinkimų būdas įtraukia gana mažą skaičių gyventojų, nes kandidatui į seniūnaičius užtenka surinkti vos keletą parašų, tam, kad užimtų pareigas. „Tai mažina seniūnaičio atskaitomybę gyventojams“ – teigia A. Strelčiūnas.

Konferencijos metu pateikta daug siūlymų, kaip didinti seniūnaičių teises ir jų įtaką sprendžiant vietos klausimus. Tai, yra būtina, nes pavyzdžiai rodo, kad seniūnai, intensyviai bendradarbiaudami su seniūnaičiais, pasiekia geresnių rezultatų.IMG_0616

Siekiant padidinti seniūnaičių aktyvumą, jų galimybes vykdyti pareigas ir pasinaudoti jiems suteiktomis teisėmis jau yra priimtas Vietos savivaldos įstatymo pakeitimas, kuriuo numatyta, kad nuo šių metų sausio 1 d. savivaldybių tarybos turi teisę numatyti apmokėjimą seniūnaičiams už jų kanceliarines, ryšio ar transporto išlaidas, susijusias su jų veiklos vykdymu.

Iš visos Lietuvos į konferenciją suvažiavę dalyviai įgijo naujų žinių, pasidalino savo mintimis ir patirtimi.