Vengrijoje aptartos rinkimų reformos ir vietos savivaldos klausimai 2017-05-18

Pradinis puslapis  »  Naujienos  »  Vengrijoje aptartos rinkimų reformos ir vietos savivaldos klausimai
2017/05/19

Nuotraukoje Seimo nariai P.Urbšys ir A. Strelčiūnas su Vengrijos Nacionalinės Asamblėjos Teisingumo komiteto nariais. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro nuotrauka.

Gegužės 15–17 d. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nariai Povilas Urbšys ir Algis Strelčiūnas Vengrijos parlamento kvietimu viešėjo Budapešte. Vizito metu parlamentarai susitiko su Nacionalinės Asamblėjos vicepirmininku I. Hileriu, Teisingumo komiteto nariais, Vengrijos–Lietuvos draugų grupės nariais. Vengrijos parlamentarai dalijosi rinkimų reformų patirtimi ir vertinimais, kai nuo 2013 m. per pusę buvo sumažintas parlamento narių skaičius (nuo 386 iki 199), o parlamento rinkimų tvarka pakoreguota taip, kad didesnė nei anksčiau dalis parlamento narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose. Taip pat diskutuota rinkimų organizavimo, rinkimų komisijų sudarymo, vietos savivaldos klausimais. Seimo narius sudomino Vengrijoje įteisinta galimybė tiesiogiai rinktam merui vetuoti savivaldybės tarybos priimtus sprendimus (veto gali būti atmestas daugumos tarybos narių balsais).

Seimo nariai susitiko ir su vietos savivaldos atstovais – Budapešto merijos patarėju ir vienos iš Vengrijos savivaldybių asociacijos (jų Vengrijoje yra 7) pirmininku. Itin konstruktyvių pokalbių metu diskutuota apie vietos savivaldos savarankiškumo užtikrinimą, savivaldybių galias ir santykį su centrine valdžia. Pastebėtas esminis savivaldybių finansavimo skirtumas lyginant su Lietuva – Vengrijoje centrinės valdžios savivaldybėms skiriami asignavimai sudaro tik apie 10 proc. savivaldybių biudžetų, likusios lėšos yra nuosavos savivaldybių lėšos, surenkamos iš tam tikrų mokesčių tiesiai į savivaldybės biudžetą.

Susitikimuose su Teisingumo ministerijos parlamentiniu valstybės sekretoriumi ir Nacionalinės rinkimų komisijos pirmininke I. Palfi bei rinkimų biuro atstovais aptarti Vengrijos rinkimų sistemos ypatumai, Nacionalinės rinkimų komisijos formavimo tvarka, komisijos ir biuro santykis.

Vizito metu įgyta patirtis ir žinios bus svarbios apsisprendžiant dėl tolesnių Lietuvos rinkimų sistemų ir vietos savivaldos reguliavimo tobulinimo krypčių.

 

Parengė

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro vedėja

Lina Milonaitė, tel. (8 5) 239 6805