Kas laukia žmonių, deklaravusių savo gyvenamąją vietą prie savivaldybės, kurioje gyvena, 2018 metais?

Seimas pritarė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymui suteikti galimybę asmenims, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos, būti įtrauktiems į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, nurodant savo faktinę gyvenamąją ar lankymosi vietą toje savivaldybėje.

 

Pagal dabar galiojančią tvarką žmonės gali deklaruoti gyvenamąją vietą prie savivaldybės, kurioje gyvena. Šie žmonės yra įtraukiami į nedeklaravusių savo gyvenamosios vietos žmonių apskaitą, kurioje šiai dienai per 65 tūkst. asmenų. Tačiau nuo kitų metų sausio jie netektų įvairių išmokų, pensijų, negautų socialinės paramos, nes VRM siūlymu apskaitos duomenys būtų tiesiog panaikinti.

 

Įsigaliojus šiai pataisai didelė dalis Lietuvos gyventojų, negalinčių deklaruoti savo gyvenamosios vietos gali likti tiesiog “niekur”, o būstų savininkai net neturėtų teisės gauti informacijos apie asmenis, nurodžiusius savo gyvenamosios vietos adresą savininkui priklausančioje patalpoje. Šį klausimą jau svarstėme Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, kur didžioji dalis komiteto narių sutarė bent pusmečiui atidėti sausį įsigaliosiančias pataisas, kad 65 tūkst. žmonių neliktų “niekur”. Per tą pusmetį Vidaus reikalų ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija būtų pavesta sugalvoti, kaip rasti išeitį iš padėties, kad nenukentėtų nei minėti tūkstančiai žmonių, nei būstų savininkai” – sakė Seimo narys, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko pavaduotojas A. Strelčiūnas.

 

Parlamentarai šį klausimą buvo patikėję spręsti ir kitam, Socialinės apsaugos ir darbo, komitetui. Kurio sprendimu buvo nutarta įpareigoti deklaravimo įstaigą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo įtraukti gyventojus į nedeklaravusių asmenų apskaitą informuoti pastato ar patalpų savininką, kad jam priklausančios patalpos ar pastato adresas yra nurodytas kaip vieta, kurioje faktiškai dažniausiai gyvena šį prašymą pateikęs asmuo.

 

Tačiau Seimo narys A. Strelčiūnas pastebi, jog tai problemą sprendžia tik iš dalies. “Tai, kad patalpos ar pastato savininkas yra informuojamas, žinoma, yra gerai. Tokiu būdu bent jau užtikrinama savininko teisė gauti informaciją, tačiau tai problemą sprendžia tik iš dalies. Patalpos ar pastato savininkas tai sužino jau po fakto. Juk prisiregistruoti gali absoliučiai bet kuris asmuo tokiu būdu užkraudamas papildomą atsakomybę už savininkui net nežinomą asmenį. Tad savininkas šiuo atveju lieka neapsaugotas nuo neigiamų teisinių pasekmių”.

 

Reaguodami į Seimo pritartas pataisas A. Strelčiūnas kartu su Seimo nariu Rimantu J.Dagiu įregistravo siūlymą, kuriuo numatoma galimybė pastato savininkui informuoti deklaravimo įstaigą  jeigu prašyme nurodytas asmuo savininkui (bendraturčiui) priklausančiose patalpose ar pastate negyvena ir nėra jiems žinomas. Taip bent jau būtų užtikrinama savininko teisė į savo nuosavybės apsaugą, nes VRM pateiktame įstatymo pakeitimo projekte tai nebuvo numatyta. Taip pat Seimo nariai siūlo prailginti pastato savininko informavimo apie tai, jog prie jo nuosavybės prisiregistravo kiti asmenys terminą nuo 3 iki 5 dienų. Taip siekiant užtikrinti realų savivaldybių pajėgumą įvykdyti šį įsipareigojimą.

 

A.Strelčiūno teigimu tokie sprendimai neturėtų būti priimami paskutinę minutę, ypač kai teikiami įstatymų projektai nėra iki galo išdiskutuoti, juose gausu neatsakytų klausimų. Štai pavyzdžiui net ir reikalavimas asmenims nedeklaravusiems nuolatinės gyvenamosios vietos nurodyti įstaigą ar organizaciją teikiančią socialines paslaugas bei vietą, kurioje faktiškai dažniausiai asmuo gyvena, neužtikrina, kad šie asmenys gaus reikiamą informaciją ar reikalui esant būtų galima šiuos asmenis rasti. Todėl Seimo nariai A. Strelčiūnas ir K.Starkevičius siūlo asmenims, kurie bus įtraukiami į nedeklaravusių asmenų registrą nurodyti ne tik savo faktinę gyvenamąją vietą, bet ir darbovietės kontaktus. Tokiu būdu bent jau būtų palikta realesnė galimybė asmeniui gauti reikiamą informaciją.

 

VRM teikiamas įstatymo pakeitimo projektas Seimą turėjo pasiekti dar rudenį, tačiau pasiekė paskutinę minutę, kai iki įstatymo pakeitimo įsigaliojimo lieka vos kelios savaitės. Deja, bet projekte gausu neišspręstų klausimų. Todėl būtina įnešti daugiau aiškumo. Tagi, tikiuosi Socialinių reikalų ir darbo komitetas mano ir kolegų Seimo narių siūlymams pritars, o ketvirtadienį, priimant galutinį sprendimą dėl šio įstatymo pakeitimo į šiuos siūlymus bus atsižvelgta” – sako A. Strelčiūnas